CZECHY – SŁOWACJA – WĘGRY – RUMUNIA

CZECHY – SŁOWACJA – WĘGRY – RUMUNIA 16.06-26. 06 (wtorek-piątek) 2850,- + 120 Euro

DZIEŃ 1 – 16.06. wtorek:
OŁOMUNIEC – SVATY KOPECEK
Zbiórka uczestników i podstawienie autokaru przed Parafią w bardzo wczesnych godzinach porannych, przejazd w kierunku Czech. Przejazd do Ołomuńca, spacer po mieście, zobaczymy m.in.: gotycki ratusz z zegarem, kaplicę św. Jana Sarkandra, katedrę św. Wacława oraz najważniejszy zabytek miasta – kolumnę Trójcy Przenajświętszej, znajdująca się obecnie na liście zabytków UNESCO. Następnie udamy się na miejsce pielgrzymek – Svatý Kopeček, który od setek lat nierozerwalnie związany jest z krajobrazem okolicy. Obecnie na Świętą Górkę przybywają liczni pielgrzymi oraz miłośnicy stylu barokowego w architekturze. Można tu zwiedzić piękną bazylikę pod wezwaniem Nawiedzenia Marii Panny i wspiąć się na wieżę widokową, z której roztacza się piękny widok na bazylikę i Ołomuniec. Przejazd do hotelu na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 2 – 17. 06. Środa LEWOCZA – MISZKOLCTAPOLCA
Po śniadaniu przejazd do Lewoczy, miasta nazywanego Słowacką Norymbergą, z którego swe pielgrzymki rozpoczynały narody Słowiańskie. Nawiedzimy Kościół św. Jakuba Starszego z XIV wieku z największym na świecie ołtarzem gotyckim. Następnie przejedziemy do górującego nad miastem Sanktuarium na Mariańskiej Górze, gdzie znajduje się Bazylika Najświętszej Marii Panny z figurką Madonny. Przejazd do Miskoltapolca i relaks w krasowych grotach kąpieliska Barlangfurdo (ok. 2-3 godziny). Unikalne węgierskie kąpielisko, na które składa się 6 krytych basenów o temperaturze wody od 28 do 35 stopni, pięknie oświetlone skalne groty i niemal 700 metrów korytarzy zapewni niezapomniane wrażenia. Przejazd do hotelu na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 3 – 18. 06. Czwartek ORADEA
Śniadanie, po którym przejazd do Oradei, gdzie czeka nas spacer po przepięknej secesyjnej starówce: Katedra (najwieksza barokowa świątynia Rumunii), prawosławna Cerkiew pod Księżycem, kościół św. Władysława, Pałac Biskupów Greckokatolickich, Pałac ”Czarny Orzeł”, Synagoga Neologów, kościół kalwiński i ruteńska cerkiew unicka. Przejazd na obiadokolację i nocleg do hotelu w ok. Kluż.

DZIEŃ 4 – 19. 06 piątek ALBA IULIA – SYBIN
Po śniadaniu przejazd do Alba Iulia, dawnej stolicy Siedmiogrodu i zwiedzanie potężnej Cytadeli, katedry św. Michała (sarkofag królowej Izabeli Jagiellonki – siostry Zygmunta Augusta), Soboru Koronacyjnego i Pałacu Książęcego. Przejazd do Sybinu (jedno z najpiękniejszych miast Rumunii). Tutaj zobaczymy średniowieczne zabytki Miasta: wieżę ratuszową, kościół Jezuitów, Most Kłamców, Pasaż Schodów, baszty oraz charakterystyczne dla tego miasta budynki z „oczami”. Przejazd na obiadokolację i nocleg w hotelu w okolicy Sybinu.

DZIEŃ 5 – 20. 06. Sobota
COZIA – CURTEA DE ARGES – JEZIORO VIDRARU
Wczesne śniadanie i przejazd przez malowniczy wąwóz wzdłuż rzeki Olt w kierunku monastyru Cozia, gdzie obejrzymy bogato zdobioną cerkiew z dobrze zachowanymi freskami z XIV wieku, w której pochowany jest Mircza Stary – dziadek Wlada Palownika. Następnie udamy się do Curtea de Arges, letniej siedziby hospodarów wołoskich, gdzie zobaczymy przyklasztorny sobór Mistrza Manole, będący niezwykłą kompilacją architektury włoskiego renesansu z elementami bizantyjskimi i ormiańskimi. Następnie przejazd krętą drogą Karpat Południowych do Jeziora Vidraru, gdzie z tarasu widokowego na zaporze można obejrzeć najwyższe szczyty Rumunii. To tutaj zaczyna się słynna Trasa Transfogarska. Jadąc drogą zobaczymy ruiny zamku Wlada Palownika (pierwowzoru postaci słynnego Drakuli) w Poienari. Przejazd na obiadokolację i nocleg w Bran lub okolicy.

DZIEŃ 6 – 21. 06 niedziela BRAN – SINAIA – BRASZÓW
Śniadanie, po którym przejazd do Bran, gdzie zwiedzimy słynny Zamek Drakuli. Następnie przejazd do Sinaia – najpopularniejszego górskiego kurortu Rumunii. Tutaj zobaczymy pałace królewskie usytuowane w bajkowej scenerii, „Perłę Karpat” – Zamek Peles, zbudowany w stylu niemieckiego renesansu oraz Pałac Pelisor. Na koniec przejazd do Braszowa (jedno z najpiękniejszych miast Rumunii), gdzie zwiedzimy zabytkową starówkę: rynek z ratuszem, sukiennice, Czarny Kościół – największy gotycki kościół na wschodzie Europy z kolekcją kobierców i słynnymi organami, pozostałości murów obronnych z Bramą Schei – symbolicznym końcem łacińskiej Europy, Strada Sfori – najwęższa europejska uliczka. Przejazd do hotelu w Braszowie lub okolicy na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 7 – 22. 06. Poniedz. PREJMER – MIERCUREA CIUC – BICAZ
Śniadanie, po którym obejrzymy ciekawy kościół obronny w Prejmer, najważniejszy i najlepiej zachowany kościół warowny we wschodnim Siedmiogrodzie. Następnie przejazd do Miercurea Ciuc – najsłynniejszego sanktuarium maryjnego Szeklerów (dla jednych naród dla innych jest to grupa etniczna; posługują się oni językiem węgierskim i utrzymują, że są potomkami Hunów). Zobaczymy kościół i klasztor franciszkanów zbudowany jako wotum za zwycięstwo nad Turkami. Obiektem kultu i celem pielgrzymek jest dwumetrowej wielkości figura Matki Bożej z Dzieciątkiem. Przejazd do wąwozu Bicazului i postój nad jeziorem Lacul Rosu (Czerwonym). Wąwóz Bicazului to imponujący 400-metrowy wapienny przełom. Przejazd do hotelu w ok. Bicaz lub Piatra Neamt na obiadokolację

DZIEŃ 8 23. 06. Wtorek AGAPIA – NEAMT – SUCZAWA
Śniadanie, po którym zobaczymy Klasztor Agapia – jeden z największych klasztorów żeńskich w Rumuni, XVII-wieczny kompleks monastyczny upiększony przez freski prekursora współczesnego malarstwa rumunskiego – Nicolae Grigorescu. W murach klasztornych znajdują się także warsztaty tkackie oraz warsztat pisania ikon. Przejazd do Neamt, gdzie zwiedzimy najstarszy klasztor w Mołdawii – XIII w.Przejazd do hotelu w ok. Suczawy na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 9 – 24. 06, środa VORONET – SUCEVITA – KACZYCA – MOLDOVITA – GURA HUMORULUI
Po śniadaniu czeka nas zwiedzanie wspaniałego świata bukowińskich malowanych monastyrów, wpisanych na listę UNESCO. Zwiedzimy obiekty w miejscowościach Voronet i Sucevita. Najpierw przejazd do klasztoru Voronet na zwiedzanie jednego z najważniejszych miejsc pielgrzymkowych w Bukowinie, znanego z pięknych fresków, przedstawiających sceny biblijne. Następnie przejazd do klasztoru Sucevita – najpiękniejszego z malowanych klasztorów. Na koniec udamy się do miejscowości Kaczyca – zamieszkanej przez potomków górników z Wieliczki i Bochni, gdzie prężnie działa Stowarzyszenie Polaków, a także Dom Polski. Nawiedzimy największe sanktuarium maryjne w Rumunii wraz z kościołem Wniebowzięcia NMP, przy którym znajduje się replika słynnej groty z Lourdes, która stanowi cel licznych pielgrzymek katolickich w Rumunii. Zobaczymy także malowane klasztory w Moldovita i Gura Humorulu. Przejazd do hotelu na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 10 – 25. 06. Czwartek BARSANA – SAPANTA
Wczesne śniadanie i przejazd przez rumuński Maramuresz. Zobaczymy kompleks klasztorny w miejscowości Barsana z drewnianą cerkwią św. Mikołaja, wpisana na listę zabytków UNESCO. Następnie przejazd do Sapanty na zwiedzanie jedynego w swoim rodzaju „wesołego cmentarza”. Przejazd do hotelu w ok. Satu Mare na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 11 – 26. 06, piątek POWRÓT
Po śniadaniu przejazd powrotny do Pyrzyc. Powrót na miejsce zbiórki po północy, zakończenie pielgrzymki.

Zapewniamy:

  •  Transfery komfortowym klimatyzowanym autokarem
  • Zakwaterowanie: 10 noclegów w hotelach ***, pokoje 2,3- osobowe z łazienkami
  • Wyżywienie: 10 śniadań, 10 obiadokolacji
  • Opiekę i informację turystyczną pilota
  • Ubezpieczenie w TUiR „Axa”: KL z wliczoną opcją chorób przewlekłych do 10 000 EUR, NNW do 2000 EUR, bagaż podróżny do 200 EUR. Obowiązują warunki ubezpieczenia Axa „Kontynenty”.

Cena nie obejmuje: biletów wstępu do zwiedzanych obiektów, opłat za miejscowych przewodników, opłat wjazdowych do miast, opłat klimatycznych i miejskich itp. ( 120 €); napojów do obiadokolacji, ubezpieczenia od ryzyka kosztów rezygnacji

Uwagi:

  • dokument niezbędny do wyjazdu: paszport lub dowód osobisty
  • na życzenie możliwy pok. 1-os. za dopłatą 1100 zł
  • program jest ramowy i może ulec drobnym zmianom w kolejności odwiedzanych miejsc.
  • w cenie zawarto obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny w wysokości 10 zł od każdego uczestnika