Pielgrzymka: Czechy – Słowacja – Węgry – Rumunia – 11 dni

Pielgrzymka: Czechy – Słowacja – Węgry – Rumunia – 11 dni 

termin:   12-22 czerwca 2019    przy 40 osobach 2850,- + 100 Euro

DZIEŃ 1 12. 06 piątek: Czechy:      OŁOMUNIEC – SVATY KOPECEK

Zbiórka uczestników i podstawienie autokaru przed Parafią w bardzo wczesnych godzinach porannych, przejazd  w kierunku Czech. Przejazd do Ołomuńca, spacer po mieście, zobaczymy m.in.: gotycki ratusz z zegarem, kaplicę św. Jana Sarkandra, katedrę św. Wacława oraz najważniejszy zabytek miasta –  kolumnę Trójcy Przenajświętszej, znajdująca się obecnie na liście zabytków UNESCO. Następnie udamy się na miejsce pielgrzymek  – Svatý Kopeček, który od setek lat nierozerwalnie związany jest  z krajobrazem okolicy. Obecnie na Świętą Górkę przybywają liczni pielgrzymi oraz miłośnicy stylu barokowego w architekturze.  Można tu zwiedzić piękną bazylikę pod wezwaniem Nawiedzenia Marii Panny i wspiąć się na wieżę widokową, z której roztacza się piękny widok na bazylikę i Ołomuniec. Przejazd do hotelu na  obiadokolację i nocleg.

   DZIEŃ 2 –  13. 06. sobota  Słowacja:     LEWOCZA – MISZKOLCTAPOLCA

Po śniadaniu przejazd do Lewoczy, miasta nazywanego Słowacką Norymbergą, z którego swe pielgrzymki rozpoczynały narody Słowiańskie. Nawiedzimy Kościół św. Jakuba Starszego z XIV wieku z największym na świecie ołtarzem gotyckim. Następnie przejedziemy do górującego nad miastem Sanktuarium na Mariańskiej Górze, gdzie znajduje się Bazylika Najświętszej Marii Panny z figurką Madonny. Przejazd do Miskoltapolca i relaks w krasowych grotach kąpieliska Barlangfurdo (ok. 2-3 godziny). Unikalne węgierskie kąpielisko, na które składa się 6 krytych basenów o temperaturze wody od 28 do 35 stopni, pięknie oświetlone skalne groty i niemal 700 metrów korytarzy zapewni niezapomniane wrażenia.Przejazd do hotelu na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 3    – 14. 06 niedz.  Rumunia: ORADEA    

    Śniadanie, po którym przejazd do Oradei, gdzie czeka nas spacer po przepięknej secesyjnej starówce: Katedra (najwieksza barokowa świątynia Rumunii), prawosławna Cerkiew pod Księżycem, kościół św. Władysława, Pałac Biskupów Greckokatolickich, Pałac ”Czarny Orzeł”, Synagoga Neologów, kościół kalwiński i ruteńska cerkiew unicka.  Przejazd na obiadokolację i nocleg do hotelu  w ok. Kluż.

DZIEŃ 4    15. 06 poniedz.     ALBA IULIA – SYBIN

Po śniadaniu przejazd do Alba Iulia, dawnej stolicy Siedmiogrodu  i zwiedzanie potężnej Cytadeli, katedry św. Michała (sarkofag królowej Izabeli Jagiellonki – siostry Zygmunta Augusta), Soboru Koronacyjnego i Pałacu Książęcego.Przejazd do Sybinu (jedno z najpiękniejszych miast Rumunii).Tutaj zobaczymy średniowieczne zabytki Miasta: wieżę ratuszową, kościół Jezuitów, Most Kłamców, Pasaż Schodów, baszty oraz charakterystyczne dla tego miasta budynki z „oczami”.  Przejazd na obiadokolację i nocleg w hotelu w okolicy Sybinu.

DZIEŃ 5       16. 06  wtorek.  COZIA – CURTEA DE ARGES – JEZIORO VIDRARU

Wczesne śniadanie i przejazd przez malowniczy wąwóz wzdłuż rzeki Olt w kierunku monastyru Cozia, gdzie obejrzymy bogato zdobioną cerkiewdobrze zachowanymi freskami z XIV wieku, w której pochowany jest Mircza Stary – dziadek Wlada Palownika. Następnie udamy się do Curteade Arges, letniej siedziby hospodarów wołoskich, gdzie zobaczymy  przyklasztorny sobór Mistrza Manole, będący niezwykłą kompilacją architektury włoskiego renesansu z elementami bizantyjskimi i ormiańskimi. Następnie przejazd krętą drogą Karpat Południowych do Jeziora Vidraru, gdziez tarasu widokowego na zaporze można obejrzeć najwyższe szczyty Rumunii. To tutaj zaczyna się słynna Trasa Transfogarska. ruiny zamku Wlada Palownika (słynnego Drakuli) w Poienari. obiadokolację i nocleg w Bran .

DZIEŃ 6   17. 06.  Środa.  BRAN – PREJMER – BRASZÓW

Śniadanie, po którym przejazd do Bran, gdzie zwiedzimy słynny Zamek Drakuli. Następnie obejrzymy ciekawy kościół obronny w Prejmer,  najważniejszy i najlepiej zachowany kościół warowny we wschodnim Siedmiogrodzie. Na koniec przejazd do Braszowa (jedno z najpiękniejszych miast Rumunii), gdzie zwiedzimy zabytkową starówkę: rynek z ratuszem, sukiennice, Czarny Kościół  – największy gotycki kościół na wschodzie Europy z kolekcją kobierców i słynnymi organami, pozostałości murów obronnych z Bramą Schei  – symbolicznym końcem łacińskiej Europy, Strada Sfori – najwęższa europejska uliczka. Przejazd do hotelu w Braszowie lub okolicy na obiadokolacjęi nocleg.

DZIEŃ 7  18. 06. Czwart.   SINAIA I WYPOCZYNEK

Po śniadaniu przejazd do Sinaia – najpopularniejszego górskiego kurortu Rumunii. Tutaj zobaczymy pałace królewskie usytuowane w bajkowej scenerii, „Perłę Karpat” – Zamek Peles, zbudowany w stylu niemieckiego renesansu oraz Pałacu Pelisor. Następnie czas wolny na relaks w tym malowniczym górkim kurorcie. Przejazd do hotelu na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 8   19. 06. Piątek. MIERCUREA CIUC – SUCZAWA

Śniadanie, po którym przejazddo Miercurea Ciuc – najsłynniejszego sanktuarium maryjnego  Szeklerów (dla jednych naród dla innych jest to grupa etniczna; posługują się oni językiem węgierskim i utrzymują, że są potomkami Hunów). Zobaczymy kościół  i klasztor franciszkanów zbudowany jako wotum za zwycięstwo nad Turkami. Obiektem kultu  i celem pielgrzymek jest dwumetrowej  wielkości  figura Matki Bożej z Dzieciątkiem.Przejazd  do hotelu w ok. Suczawy        na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 9    20. 06.  Sobota.   VORONET – SUCEVITA – KACZYCA

Po śniadaniu czeka nas zwiedzanie wspaniałego świata bukowińskich malowanych monastyrów, wpisanych na listę UNESCO. Zwiedzimy obiekty w miejscowościach Voronet i Sucevita. Najpierw przejazd do klasztoru Voronet na zwiedzanie jednego z najważniejszych miejsc pielgrzymkowych       w Bukowinie, znanego z pięknych fresków, przedstawiających sceny biblijne. Nazstępnie przejazd      do klasztoru Sucevita – najpiękniejszego z malowanych klasztorów. Na koniec udamy się do miejscowości Kaczyca – zamieszkanej przez potomków górników z Wieliczki i Bochni, gdzie prężnie działa Stowarzyszenie Polaków, a także Dom Polski.  Nawiedzimy największe sanktuarium maryjne w Rumunii wraz z kościołem Wniebowzięcia NMP,  przy którym znajduje się replika słynnej groty z Lourdes, która stanowi cel licznych pielgrzymek katolickich w Rumunii. Przejazd do hotelu na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 10    21. 06. Niedz.   BARSANA – SAPANTA

Wczesne śniadanie i przejazd  przez rumuński Maramuresz. Zobaczymy  kompleks klasztorny w miejscowości Barsana z drewnianą cerkwią św. Mikołaja, wpisana na listę zabytków UNESCO. Następnie przejazd do Sapanty na zwiedzanie jedynego w swoim rodzaju „wesołego cmentarza”. Przejazd  do hotelu w ok. Satu Mare na obiadokolację   i nocleg.

DZIEŃ 11   22. 06. Poniedz.   POWRÓT Po śniadaniu przejazd powrotny do Pyrzyc. Powrót na miejsce zbiórki ok północy.  Spotkanie organizacyjne 15 września niedz g. 13.oo

Cena pielgrzymki dla grupy:
30 os. 36 os. 40 os.
3150 zł 2950 zł 2850 zł