Pielgrzymka: Niemcy – Czechy – Austria – Chorwacja – Bośnia (Medjugorie) – Czarnogóra – Albania

Pielgrzymka: Niemcy – Czechy – Austria – Chorwacja

– Bośnia (Medjugorie) – Czarnogóra – Albania

– 10 dni – 2. 600,- + 100 Euro

Termin: 20.09 – 29.09.2018

DZIEŃ 1 DREZNO

Przejazd do Drezna, spacer po drezdeńskiej starówce: Opera Sempera, symbol Drezna Zwinger – uważany za najpiękniejszą barokową budowlę w Niemczech, Kościół Frauenkirche, Katedra, Zamek królewski.

DZIEŃ 2MELK

Po śniadaniu przejazd do MELKU- niezwykle malowniczego miasta, położonego nad Dunajem Zwiedzimy jedno z największych i najwspanialszych austriackich opactw. Klasztor ten został założony został w XI wieku dla sprowadzonych do Melku Benedyktynów. nocleg w Marija Bistrica.

DZIEŃ 3 ZADAR – MEDJUGORIE

Śniadanie, przejazd do tętniącego życiem Zadaru. Wizyta w mieście, którego początki sięgają IX w. p.n.e., słynnego również z produkowanego tu likieru Maraschino. Zwiedzanie katedry św. Anastazji, spacer po starówce z rotundą św. Donata i śladami rzymskiego forum. Przejazd do Medjugorie,

DZIEŃ 4 MEDJUGORIE

Śniadanie i całodzienny pobyt w Medjugorie – bardzo licznie odwiedzanym miejscu pielgrzymek w Europie ze słynnym kościołem św. Jakuba. Wielu przybywających tutaj doświadcza swoistej odnowy życia religijnego. Poznamy miejsca objawień Matki Boskiej, w miarę możliwości odbędziemy spotkanie z jedną z osób widzących, weźmiemy udział w modlitwie różańcowej, Mszy Świętej i procesji różańcowej na Górę Objawień w Podbrdo.

DZIEŃ 5 SPERAST – KOTOR

Śniadanie i wyjazd w kierunku Czarnogóry, przejazd dookoła Boki Kotorskiej, największego i najgłębszego fiordu południowej Europy (piękna trasa widokowa). Najpierw zwiedzanie Perastuprześlicznej rybackiej osady nad Zatoka Kotorską, rejs statkiem na wyspę Matki Bożej na Skale.Następnie zwiedzanie Kotoru, zwanego „Dubrownikiem w miniaturze”,

DZIEŃ 6 JEZIORO SZKODERSKIE – STARI BAR

Po śniadaniu przejazd nad Jezioro Szkoderskie, największe jezioro na Półwyspie Bałkańskim, położone na granicy Albanii i Czarnogóry. Znaczną część czarnogórskiej części jeziora obejmuje park narodowy, z licznymi wyspami, na niektórych zachowały się zabytkowe monastyry. W programie rejs stateczkiem po jeziorze oraz czas wolny w miejscowości Virpazar. Następnie przejazd

SZKODRA

Przejazd w kierunku Albanii do Szkodry, miasta położonego nad Jeziorem Szkoderskim, dawnej stolicy Albanii – prawdziwie orientalnego miasta, niezwykle interesującego tak pod względem architektonicznym (krajobraz pełen meczetów i minaretów) jak i kulturowym. Zwiedzimy: ruiny średniowiecznej twierdzy Rozafa, meczet oraz zabytkowe domy.

DZIEŃ 7 KRUJE – TIRANA

Po wczesnym śniadaniu całodzienna wycieczka do Albanii. Przejazd do Kruje – „albańskiego Krakowa”, oryginalna albańska zabudowa i stary bazar pozwoli nam przenieść się w przeszłość. Spacer po mieście, podczas którego zobaczymy Zamek Skanderbega – bohatera narodowego, meczet i najstarszy w kraju bazar z największym w całej Albanii wyborem pamiątek. Kolejnym etapem wycieczki będzie Tirana, stolica Albanii. Zobaczymy tutaj – Plac Skanderbega, Piramidę (kiedys muzeum E. Hodży), Pałac Prezydencki i Kongresowy, Meczet Ethem Bey oraz budynki Opery. Powrót do hotelu na obiadokolację i nocleg.

MONASTYR MORAĆA – CETYNIA

Przejazd na zwiedzanie XIII-wiecznego Monastyru Morača, jednego z najważniejszych zabytków serbskiego prawosławia na terenie Czarnogóry.Kompleks składa się z cerkwi Wniebowzięcia Bogurodzicy, małego kościółka św. Mikołaja oraz z budynków klasztornych. Przejazd do Cetynii – dawnej stolicy Czarnogóry, gdzie podczas spaceru zobaczymy pałac króla Nikoli, XV – wieczny Monastyr Narodzenia Matki Bożej,

DZIEŃ 8 BUDVA – SVETI STEFAN

Śniadanie i przejazdw kierunku Budvy, najbardziej znanego czarnogórskiego kurortu nadmorskiego. Po drodze: Sveti Stefan, malownicza miejscowość położona na półwyspie, jedno z najbardziej fotogenicznych miejsc na czarnogórskim wybrzeżu. Z tarasu widokowego zobaczymy tą niedostępną dla turystów słynną wyspę-hotel. W Budvie, spacer po średniowiecznej starówce otoczonej pierścieniem murów obronnych. Zwiedzimy najważniejsze zabytki: katedrę św. Jana oraz pozostałości starożytnych budowli i średniowiecznych kaplic. Przejazd do hotelu w Neum, obiadokolacja i nocleg.

DZIEŃ 9 SZYBENIK – MARIJA BISTRICA

 Po śniadaniu przejazd do Szybenika. Spacer zabytkową starówką i zwiedzanie m.in. jednej z najpiękniejszych budowli Dalmacji, którą jest katedra św. Jakuba. Przejazd do Mariji Bistricy, gdzie nawiedzimy najważniejsze sanktuarium maryjne w Chorwacji z drewnianą figurką Matki Bożej z Dzieciątkiem, DZIEŃ 10 POWRÓT Śniadanie i przejazd powrotny do Polski,