Z kart historii: 50-lecie powojennego duszpasterstwa (1995)

Jesienne, właściwie jeszcze letnie sobotnie popołudnie, 2 września 1995. Do budynku Urzędu Miejskiego w Pyrzycach zmierza kilkudziesięciu najstarszych mieszkańców miasta i okolic. O godzinie 16:00 rozpoczyna się spotkanie z nimi. Okazja jest nie byle jaka. Oto za niespełna tydzień minie pół wieku od odprawienia pierwszej po wojnie Mszy Świętej w Pyrzycach. W sali konferencyjnej, w której nieco ponad pięć lat wcześniej zasiedli pierwsi radni odrodzonego samorządu zgromadzonych wita burmistrz Stanisław Stępień. Na spotkaniu obecni są ówczesny proboszcz – ks. Franciszek Gałdyś SChr oraz dziekan pyrzycki – ks. Waldemar Gasztkowski. Obok burmistrza siedzi szczeciński biskup pomocniczy – ks. Stanisław Stefanek SChr. Są również byli proboszczowie – ks. Stanisław Koszarek SChr, ks. Alojzy Dudek SChr, ks. Józef Kamiński SChr oraz pierwsi wikariusze – ks. Karol Kopacz SChr i ks. Wisław Stojaczyk SChr. Obecny jest też przewodniczący Rady Miejskiej – Andrzej Jakieła.

            Zorganizowane w magistracie spotkanie rozpoczęło dwudniowe uroczystości pięćdziesięciolecia powojennego powrotu polskiego duszpasterstwa na Ziemię Pyrzycką. Było ono okazją do wspomnień lat odbudowy Pyrzyc. Burmistrz najstarszym mieszkańcom wręczył okolicznościowe listy gratulacyjne, przewodniczący rady kwiaty, a biskup ufundowany przez parafię Katechizm Kościoła Katolickiego i obrazek Najświętszej Maryi Panny.

            Po spotkaniu została w kościele parafialnym odprawiona uroczysta Msza Święta. Przewodniczył jej ks. bp Stanisław Stefanek SChr, a sprawowana była ona w intencji wszystkich zmarłych, którzy w ciągu ostatnich 50 lat odbudowywali miasto z ruin i organizowali wszystkie dziedziny życia społecznego. Po liturgii pobłogosławił on w lewej nawie kościoła tablicę poświęconą pamięci osadników. Odsłonięta została ona przez burmistrza, a młodzież złożyła pod nią wieniec kwiatów.

            Drugiego dnia obchodów również została odprawiona Msza Święta. Tym razem licznej koncelebrze przewodniczył abp Marian Przykucki – metropolita szczecińsko-kamieński. W Eucharystii udział wzięli liczni przedstawiciele władz samorządowych, instytucji i grup społecznych oraz poczty sztandarowe. W wygłoszonej homilii arcybiskup wyraził ogromne uznanie dla dokonań ostatniego półwiecza. Oprawę muzyczną liturgii zapewniły zespół „Poetica” oraz schola młodzieżowa. Na zakończenie uroczystości delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod poświęconą dzień wcześniej tablicą.

Na podstawie Kroniki Parafialnej

Remigiusz Pajor-Kubicki

Zdjęcia pochodzą z kroniki